Czy botoks szkodzi?

Toksyna botulinowa to jedna z ulubionych substancji używanych obecnie w medycynie estetycznej. Dzięki jej zastosowaniu już w ciągu kilku dni możemy zobaczyć wymierne efekty. Po jej zastosowaniu nasza skóra będzie wyglądać zdecydowanie młodziej. Jednak wiele kobiet chcących wykonać zabieg obawia się skutków ubocznych. Czy słusznie?

 

Czym jest botoks?

Botoks a właściwie toksyna botulinowa to najsilniejsza naturalna toksyna wytwarzana przez pałeczki Clostridium botulinum, w Polsce zwana jadem kiełbasianym. Istnieje kilka jej typów, ale obecnie w medycynie wykorzystuje się tylko jedną jej postać- neurotoksyna typu A. Środek w celach medycznych zaczął być stosowany na początku lat siedemdziesiątych XX w. Pierwsze jej zalety odkryła okulistyka i neurologia. Do celów estetycznych zaczęto stosować preparat dopiero na początku lat 90 XX w.  Jej właściwości odkryto dosyć przypadkowo podczas podawania jej w trakcie leczenie połowiczego porażenia twarzy. Zauważono wtedy, że jej aplikacja powoduje wygładzanie zmarszczek.

Toksyna wykorzystywana w zabiegach estetycznych poddawana jest odpowiedniej obróbce. Podczas jednego zabiegu wstrzykiwana jest dawka zawierająca 70 jednostek botuliny, gdy dawka śmiertelna dla osoby ważącej 70 kilogramów wynosi 3000 jednostek. Środek działa na zasadzie blokowania impulsów nerwowych, porażając w ten sposób skurcze mięśniowe. Dzięki temu mięśnie staja się rozluźnione i wiotkie, co powoduje wygładzenie skóry. Taki efekt utrzymuje się od 3 do 5 miesięcy. Efekt kosmetyczny uzyskuje się po dwóch dnia od zabiegu. Botoks maksymalnie można stosować dwa, trzy razy w roku w odstępach co najmniej czterech miesięcy.

 

Czy należy bać się botoksu?

Zdecydowanie nie. To jeden z najbezpieczniejszych tak skutecznych środków dostępnych na rynku. Musimy tylko pamiętać o kilku podstawowych zasadach związanych z zabiegami z toksyny botulinowej. Po pierwsze zawsze korzystaj ze sprawdzonych i oryginalnych preparatów. Na Polskim rynku dostępne są produkty producentów z USA i Francji. Nigdy nie pozwólmy by do zabiegu wykorzystywana była substancja niewiadomego pochodzenia.

Zdecydowanie najważniejszym aspektem jest skorzystanie z doświadczonego i sprawdzonego specjalisty, który wykona zabieg. Większość zagrożeń wynikających z użycia botoksu wynika właśnie z jego złej aplikacji. Nigdy nie stosujmy botoksu samodzielnie. Zbyt duża dawka preparatu może spowodować, że nasza skóra zostanie „zamrożona”. Nie ma też skutecznego środka na natychmiastowe odwrócenie działania toksyny botulinowej. Jedynym rozwiązaniem jest czekanie, aż przestanie działać.

Botoks to bardzo skuteczny zabieg kosmetyczny. Jego kolejną zaletą jest to, że możemy go wykonać w przerwie na lunch. Jeżeli zajmie się tym specjalista i zachowamy odstępy w kolejnych aplikacjach, to na pewno efekt będzie bardzo zadowalający.